Техно

Скільки всього планет у Сонячній системі та які вони?

Зоряне небо завжди вабило людей своєю таємничістю. Ми часто дивимось угору і бачимо яскраві цятки, що рухаються інакше ніж зірки. Це планети — наші космічні сусіди. Вони разом із Сонцем формують нашу Сонячну систему, велетенський космічний дім, в якому ми живемо. Планети відіграють важливу роль у будові цієї системи і впливають на життя Землі більше, ніж ми часто усвідомлюємо.

Кількість планет у Сонячній системі

У нашій Сонячній системі зараз налічують вісім планет. Вони розташовані навколо Сонця на різній відстані і рухаються власними орбітами. Якщо уявити Сонячну систему як велике подвір’я, то Сонце стоїть у центрі, а планети кружляють навколо нього, як діти на каруселі.

Ось перелік всіх планет за порядком від Сонця:

  1. Меркурій
  2. Венера
  3. Земля
  4. Марс
  5. Юпітер
  6. Сатурн
  7. Уран
  8. Нептун

Кожна з цих планет унікальна і має власні особливості, які відрізняють її від інших.

Класифікація планет

Планети Сонячної системи поділяють на дві основні групи: планети земної групи та планети-гіганти.

Планети земної групи:

  • Меркурій
  • Венера
  • Земля
  • Марс

Planety Sonyachnoyi Systemy Dlya DitejЦі планети нагадують нашу Землю. Вони мають тверду поверхню, на яку можна сісти космічним апаратом. Вони відносно малі та щільні, складаються переважно з каміння та металів. Уявіть собі тенісний м’ячик — за складом він подібний до планет земної групи: твердий і компактний.

Планети-гіганти:

  • Юпітер
  • Сатурн
  • Уран
  • Нептун

Ці планети величезні. Юпітер такий великий, що в нього могли б поміститися всі інші планети разом узяті. Вони переважно складаються з газів і не мають твердої поверхні. Якщо порівнювати, то вони більше схожі на повітряні кульки: великі, але легші відносно свого розміру.

Карликові планети

Крім восьми “справжніх” планет, у Сонячній системі є об’єкти, які називають карликовими планетами. Вони менші за звичайні планети і не змогли “розчистити” свою орбіту від інших тіл.

Найвідоміші карликові планети:

  • Плутон (колишня “дев’ята планета”)
  • Церера (знаходиться в поясі астероїдів)
  • Гаумеа
  • Макемаке
  • Еріда

Карликові планети схожі на звичайні планети: вони круглі та обертаються навколо Сонця. Але вони менші та часто ділять свою орбіту з іншими об’єктами. Це як різниця між головною дорогою (орбіта планети) і стежкою, на якій можуть бути інші перехожі (орбіта карликової планети).

Історія зміни кількості планет

Кількість планет у Сонячній системі змінювалася з часом не тому, що планети з’являлися чи зникали, а тому що змінювалося наше розуміння того, що таке планета.

У 1930 році астрономи відкрили Плутон і зарахували його до планет. Майже 76 років Сонячна система офіційно мала дев’ять планет. Проте в 2006 році Міжнародний астрономічний союз ухвалив нове визначення планети. За новими правилами Плутон не проходив за всіма критеріями, тому його перекласифікували в карликову планету.

Це викликало багато суперечок серед науковців і звичайних людей. Деякі досі вважають Плутон “справжньою” планетою.

Цікаво, що астрономи зараз шукають докази існування ще однієї великої планети далеко за орбітою Нептуна. Її називають “Планета Дев’ять” або “Планета X”. Поки що її не знайшли, але математичні розрахунки вказують, що вона може існувати.

Характеристики планет Сонячної системи

ПланетаДіаметр (км)Маса (відносно Землі)Відстань від Сонця (млн км)Кількість супутників
Меркурій4 8790,055580
Венера12 1040,8151080
Земля12 75611501
Марс6 7920,1072282
Юпітер142 98431877879+
Сатурн120 536951 42782+
Уран51 118142 87127
Нептун49 528174 49714

Methode Times Prod Web Bin 51ff14ce B07d 11e7 8f75 2b6f1159f66fМеркурій — найближча до Сонця планета. Там дуже спекотно вдень (до +430°C) і дуже холодно вночі (до -180°C). Уявіть собі пустелю з екстремальними перепадами температури.

Венера загорнута в щільні хмари з сірчаної кислоти. Вона настільки спекотна (близько +462°C), що свинець там би розплавився. Атмосферний тиск на поверхні у 92 рази вищий за земний.

Земля — наш дім, єдина відома планета з життям. Вона має ідеальні умови: воду, повітря потрібного складу та помірні температури.

Марс називають “червоною планетою” через колір його поверхні. Там є найвища гора в Сонячній системі — вулкан Олімп заввишки 22 км.

Юпітер — найбільша планета системи. На ньому вже понад 300 років бушує велетенський шторм, відомий як Велика Червона Пляма.

Сатурн відомий своїми красивими кільцями, які складаються з льоду та каміння. Він такий легкий, що міг би плавати у воді, якби знайшлася достатньо велика ванна.

Уран незвичайний тим, що “лежить на боці” — його вісь обертання нахилена майже паралельно площині орбіти.

Нептун — найвіддаленіша планета, на якій дують найсильніші вітри в Сонячній системі (до 2100 км/год).

Висновок

Наша Сонячна система має вісім різноманітних планет, кожна з яких по-своєму унікальна. Від розпеченого Меркурія до крижаного Нептуна — всі вони утворюють одну велику космічну сім’ю.

Астрономи продовжують вивчати ці світи, відкриваючи нові факти про них. Можливо, одного дня ми знайдемо “Планету Дев’ять” або навіть виявимо життя на Марсі чи супутниках планет-гігантів. Космос постійно дивує нас новими відкриттями, і це робить його вивчення таким захопливим.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button