Цікаве

Скільки днів тримається температура при вітрянці?

Коли на шкірі дитини з’являються перші червоні цятки, батьки часто підозрюють вітрянку. Діти стають гарячими, а батьки шукають відповіді про тривалість температури. Ця інформація допоможе вам підготуватись та правильно діяти при хворобі.

Тривалість та особливості підвищення температури при вітрянці

Температура при вітрянці зазвичай тримається від 2 до 5 днів. Це природна реакція організму на вірус. У перший день з’являються висипання і підвищується температура. На другий-третій день вірус найактивніший – висипань і температури стає більше. На четвертий-п’ятий день організм перемагає інфекцію. Інколи жар може тривати до 8-10 днів, особливо при слабкому імунітеті.

На тривалість і силу температури впливають:

  • Вік – у дітей температура часто вища ніж у дорослих
  • Стан імунної системи – люди з міцним імунітетом одужують швидше
  • Кількість висипань – більше висипань часто означає вищу і довшу температуру

Мій сусід розповідав, як його син хворів на вітрянку: “Температура трималась рівно 3 дні, потім різко спала, а висипання почали підсихати”.

Image3Стадії розвитку вітряної віспи та їх вплив на температуру

Вітряна віспа проходить кілька чітких етапів:

Інкубаційний період триває від 10 до 21 дня після контакту з хворим. У цей час симптоми відсутні, людина не знає, що інфікована, але вже може заразити інших.

Продромальний період триває 1-2 дні перед появою висипань. В цей час може бути легке підвищення температури до 37-37,5°C, слабкість, втома, головний біль. Багато батьків приймають ці симптоми за звичайну застуду, поки не з’являються характерні висипання.

Період висипань – основна стадія хвороби, коли температура піднімається до 38-39°C. Саме в цей період з’являються червоні плями, які швидко перетворюються на пухирці з рідиною. Нові висипання можуть з’являтися хвилями протягом 3-7 днів, і кожна нова хвиля може супроводжуватись підвищенням температури.

Моя колега згадувала: “Коли моя дочка захворіла, лікар пояснив, що поки з’являються нові пухирці, температура може триматись. Як тільки нові висипання перестали з’являтись, жар спав”.

Період одужання починається, коли пухирці підсихають і вкриваються кірочками. Температура нормалізується, загальний стан покращується. Звичайно цей період настає через 5-7 днів після появи перших висипань.

Уявіть календар, де перші 2-3 дні позначені червоним (висока температура), наступні 2 дні – жовтим (температура знижується), а далі – зеленим (нормальна температура). Такий приблизний графік одужання при неускладненій вітрянці.

Рекомендації щодо контролю та лікування підвищеної температури при вітрянці

При підвищеній температурі під час вітрянки дотримуйтесь таких порад:

  • Жарознижувальні препарати. Використовуйте парацетамол або ібупрофен згідно з віковим дозуванням. Уникайте аспірину! Він може викликати рідкісне, але небезпечне ускладнення – синдром Рея.
  • Багато пийте. Підвищена температура призводить до втрати рідини. Дитині пропонуйте пити кожні 15-20 хвилин. Підійде вода, компот, слабкий чай.
  • Прохолодні компреси. Якщо температура висока, прикладіть прохолодний (не холодний) компрес до лоба, зап’ястків та паху.
  • Легкий одяг і прохолодне приміщення. Одягайте хворого в легкий, дихаючий одяг. Температура повітря в кімнаті не вище 21°C.
  • Протеїн в їжі. Під час відновлення важливо їсти їжу з високим вмістом білка для швидшого загоєння шкіри.

Vetryanka U RebenkaЗверніться до лікаря негайно, якщо:

  • Температура тримається вище 39°C більше двох днів
  • Температура повернулась після нормалізації
  • Дитина відмовляється пити
  • З’явилась сонливість, сплутаність свідомості

Можливі ускладнення, пов’язані з тривалою гарячкою

Тривала висока температура при вітрянці може сигналізувати про ускладнення. Найчастіше зустрічаються:

  • Бактеріальні інфекції шкіри. Коли діти розчісують пухирці, бактерії можуть потрапити в ранки. Ознаки: почервоніння навколо висипань, набряк, гній, посилення болю.
  • Пневмонія. Рідкісне ускладнення, але більш поширене у дорослих. Проявляється кашлем, утрудненим диханням, болем у грудях.
  • Енцефаліт. Дуже рідкісне, але серйозне ускладнення – запалення мозку. Ознаки: сильний головний біль, сплутаність свідомості, судоми.

Наш сімейний лікар завжди каже: “Якщо температура тримається довше п’яти днів або повертається після нормалізації – це привід для огляду”.

Профілактика та вакцинація

Найкращий спосіб захисту від вітрянки – вакцинація. В Україні доступна вакцина проти вітряної віспи. Її включено до переліку рекомендованих, але не обов’язкових вакцин.

Календар вакцинації:

  • Перша доза: 12-15 місяців
  • Друга доза: 4-6 років

Для невакцинованих дорослих, які не хворіли на вітрянку, також рекомендують вакцинацію двома дозами з інтервалом 6-10 тижнів.

Ефективність вакцини:

  • 85% захисту від будь-якої форми хвороби
  • 95% захисту від тяжких форм

Зважте можливість вакцинації для своєї дитини. Це значно безпечніше, ніж перенести хворобу.

Пам’ятайте: вітрянка – поширена дитяча хвороба, яка зазвичай проходить без ускладнень. Правильний догляд та контроль температури допоможуть вашій дитині легше перенести цей період. Якщо маєте сумніви чи занепокоєння – завжди звертайтесь до лікаря.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button