Цікаве

Скільки материків на Землі: назви, площа та особливості

Коли я вперше побачив глобус у кабінеті географії, різнокольорові плями суші здавалися мені просто яскравими картинками. Лише згодом я зрозумів, що кожен материк — це цілий світ з унікальною природою, культурою та історією.

Що таке материк?

Материк — це величезна ділянка суші, оточена океанами. Це не просто земля, а гігантська геологічна структура, що складається з континентальної кори, яка лежить на літосферній плиті.

Часто плутають поняття “материк” і “континент”. Континент — це геологічне утворення, а материк — географічне. Наприклад, Індія — окремий континент з геологічної точки зору, але географічно входить до материка Євразія.

Ще більше плутанини вносить поняття “частина світу”. Це скоріше культурно-історичний поділ, ніж географічний. Тому Європа та Азія — дві частини світу, але один материк Євразія.

Скільки материків на Землі?

Skilki Materikiv Na ZemliВідповідь на це питання залежить від того, в якій країні ви навчаєтесь. В українських школах традиційно вивчають 6 материків:

  1. Євразія
  2. Африка
  3. Північна Америка
  4. Південна Америка
  5. Австралія
  6. Антарктида

Проте в англомовних країнах часто говорять про 7 материків, розділяючи Євразію на Європу та Азію. А в деяких латиноамериканських країнах Північну і Південну Америку вважають одним материком — Америкою.

Мій син, навчаючись за обміном у США, був здивований, коли дізнався, що там вивчають 7 материків замість 6, як у нас. Це яскравий приклад того, як географічні знання можуть відрізнятися в різних освітніх системах.

Такі розбіжності виникають через відсутність єдиних критеріїв визначення материка. Хтось спирається на геологічну будову, хтось — на культурні відмінності.

Опис кожного материка

Євразія — найбільший материк планети, що займає 36% суші. Тут проживає понад 5 млрд людей, більше 70% населення Землі. Коли я подорожував Транссибірською магістраллю, то по-справжньому відчув масштаб цього материка — поїзд їхав цілий тиждень, а пейзажі за вікном змінювались від європейських рівнин до азійських гір.

Африка — другий за величиною материк і найспекотніший. Пустеля Сахара займає третину його території. Моя колега після поїздки до Кенії розповідала, як була вражена різноманітністю природи: від саван зі слонами та жирафами до снігових вершин Кіліманджаро.

8a84c0f5f1849cbbaa676908a4021a07 Shutterstock 1784038787
World map with texture in global satellite photo, Earth view from space. Detailed flat map of continents and oceans, panorama of planet surface. Elements of this image furnished by NASA.

Північна Америка відома Великими озерами, які містять 20% прісної води планети. Тут розташовані потужні економіки США та Канади.

Південна Америка — материк контрастів. Амазонка, найбільша річка світу, несе п’яту частину всієї прісної води, що впадає в океани. А гори Анди тягнуться вздовж усього західного узбережжя.

Австралія — найменший і найпосушливіший материк. Це єдиний материк-країна, де живуть унікальні тварини: кенгуру, коали, качкодзьоби.

Антарктида — льодовий материк, де немає постійного населення. Середня товщина льоду тут складає 1,8 км. Це найхолодніше місце на планеті.

Альтернативні теорії

У 2017 році вчені заявили про відкриття потенційного восьмого материка — Зеландії. Це затоплена континентальна плита площею 4,9 млн кв. км, над водою видно лише 6% її території — Нову Зеландію та кілька островів.

Ця знахідка змушує переглянути критерії визначення материків. Якщо брати за основу геологічну структуру, то Зеландія цілком відповідає вимогам: має власну континентальну кору та чіткі геологічні межі.

Мабуть, наші шкільні атласи незабаром доведеться оновлювати. Земля продовжує відкривати свої таємниці навіть у 21 столітті.

Питання про кількість материків на Землі не таке просте, як здається. Залежно від підходу, їх може бути 6, 7 або навіть більше.

Ми всі живемо на одній планеті, розділеній океанами на великі шматки суші. Знання про материки допомагає нам краще розуміти світ навколо, його різноманітність і єдність водночас.

Коли наступного разу ви подивитесь на карту світу, придивіться уважніше — кожен материк має свою історію, яка триває мільйони років і продовжується прямо зараз.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button