Цікаве

Скільки хромосом у людини: кількість, типи, роль

Коли мій племінник народився, сестра показала мені його перше фото. “Знаєш, він копія тата, але мої очі,” — сказала вона з усмішкою. Ця мить нагадала, як дивовижно працює природа, передаючи риси від батьків до дітей. За цим стоять крихітні структури в наших клітинах — хромосоми, які ми не бачимо, але які визначають все: від кольору очей до статі.

Що таке хромосоми?

Хромосоми — це нитки ДНК, упаковані з білками. Ці структури зберігають наші гени — інструкції для побудови організму.

Уявіть велику бібліотеку, де кожна хромосома — окрема книжкова шафа з тисячами книг-генів. Кожна така “книга” містить точні вказівки, як створювати білки — будівельні блоки нашого тіла.

У мікроскоп хромосоми нагадують літеру X. Ця форма з’являється, коли клітина готується до поділу. В інший час хромосоми розгорнуті, як довгі нитки.

Цікаво дізнатись більше про ці мікроскопічні структури? Читайте далі, щоб зрозуміти, як хромосоми формують вас.

Кількість хромосом у людини

У кожній клітині нашого тіла (крім статевих) є 46 хромосом — 23 пари. З них 22 пари називаються аутосомами, а одна пара — статевими хромосомами.

Коли мій друг-біолог пояснював це своїй доньці, він порівняв хромосоми з парами шкарпеток: “Уяви, що в тебе 23 пари різних шкарпеток. 22 пари однакові у всіх людей, а остання пара відрізняється у хлопчиків і дівчаток”.

Жінки мають дві X-хромосоми (XX), а чоловіки — одну X і одну Y (XY). Це записують як 46,XX для жінок і 46,XY для чоловіків.

HromosomiМи отримуємо по одній хромосомі з кожної пари від батька і матері. Так у нас з’являється унікальна комбінація генів.

Роль статевих хромосом

X і Y хромосоми визначають стать дитини. Яйцеклітина матері завжди містить X-хромосому, а сперматозоїд батька може нести або X, або Y.

Одного разу на уроці біології наша вчителька пояснила це так: “Якщо до материнської X додається батьківська X — народжується дівчинка. Якщо до материнської X додається батьківська Y — народжується хлопчик”.

Y-хромосома менша за X, але містить важливий ген SRY, який запускає розвиток чоловічих ознак. X-хромосома більша і має сотні генів для різних функцій організму.

Деякі захворювання, як кольорова сліпота чи гемофілія, пов’язані з X-хромосомою. Тому вони частіше зустрічаються у чоловіків, адже в них лише одна X-хромосома.

Дізнайтеся у своїй родині, які риси ви успадкували від мами, а які від тата. Це допоможе вам краще зрозуміти, як працюють хромосоми.

Порівняння з іншими видами

Кількість хромосом не залежить від складності організму. Наші найближчі родичі — шимпанзе і горили — мають 48 хромосом, на дві пари більше ніж у нас.

Мій колега-зоолог часто шуткує: “Якщо судити за кількістю хромосом, то метелик трав’яний із його 268 хромосомами мав би бути 5 разів розумнішим за людину!”

Навіть прості організми можуть мати багато хромосом. Папороть має 1260 хромосом, а звичайна картопля — 48.

Вчені вважають, що людська 2-га хромосома утворилася від злиття двох хромосом, які досі окремі у шимпанзе. Це один із доказів нашого спільного походження.

81d28d3ac143443e494631ca8c75b7d9158d9255 1024x710 1Значення правильного каріотипу

Каріотип — це набір усіх хромосом організму. Зміни в кількості або структурі хромосом часто спричиняють проблеми.

Синдром Дауна виникає, коли в 21-й парі є зайва хромосома (47 замість 46). А синдром Тернера буває у жінок з однією X-хромосомою замість двох (45,X).

Моя тітка працює генетичним консультантом. Вона каже: “Коли майбутні батьки розуміють свої генетичні ризики, вони можуть краще підготуватися до народження дитини”.

Перевірка хромосом особливо важлива для пар з історією спадкових хвороб або жінок старше 35 років.

Хромосоми — це диво природи, яке з’єднує нас із нашими предками і передає наші риси нащадкам. Ці мікроскопічні структури визначають наші особливості й відмінності.

Ми всі різні, але в основі нашої унікальності лежить однаковий принцип: 46 хромосом, що несуть код нашого життя. Вони роблять нас людьми і водночас неповторними особистостями.

Наступного разу, дивлячись на фото своєї родини, згадайте про невидимі хромосоми, які наполегливо працюють, щоб передати найкраще від вас наступним поколінням.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button